08.05.2025.
Održana tribina „Antifašizam – deo identiteta“
U susret obeležavanju 9. maja – Dana pobede nad fašizmom danas je u Domu Vojske Srbije u Beogradu, u organizaciji Univerziteta odbrane i Medija centra „Odbrana” Uprave za odnose sa javnošću, održana tribina „Antifašizam – deo identiteta“.

Uvodnu reč na skupu dao je direktor Medija centar „Odbrana“ pukovnik doc. dr Miljan Milkić, a potom su govornici dešavanja pre i tokom Drugog svetskog rata posmatrali iz različitih perspektiva i u svojim izlaganjima akcentovali najznačajnije sadržaje iz tog perioda.
Načelnik Odeljenja za vojnu istoriju Instituta za strategijska istraživanja pukovnik prof. dr Dalibor Denda najpre je izložio čitav splet uzročnih pojava koje su dovele do izbijanja, gledano i po statističkim parametrima, najvećeg oružanog sukoba u istoriji. Drugi svetski rat, po njegovom mišljenju, predstavlja konflikt na osnovu polarizacije dva neprijateljska vojno – politička bloka koja se odlikuju jasnom ideološkom doktrinom.

Načelnik Katedre društvenih nauka Vojne akademije pukovnik prof. dr Slobodan Đukić govorio je o antifašističkoj borbi u Jugoslaviji zbog koje treba da budemo ponosni, i to iz tri razloga: odbijanja sporazuma o pristupanju Trojnom paktu, podignutog narodnooslobodilačkog ustanka na okupiranoj teritoriji, kao i učešća u oslobađanju zemlje. On je napomenuo da se na teritoriji Jugoslavije nije vodio samo antifašistički rat, već i građanski sukob koji je u najvećoj meri odredio političko uređenje države u posleratnom periodu.
Analizu antifašističkog pokreta iz ugla humanističko – društvenih nauka kroz koncepciju „zadatog čoveka“ dao je i prorektor za kvalitet i razvoj Univerziteta odbrane pukovnik prof. dr Srđan Starčević koji je polazeći od maksime filozofa i sociologa Anri Lefevra da je čovek neponovljiva individualnost zaključio da su sva ljudska društva, od davnina, imala potrebu za stvaranjem predstava o idealnom dobu koje bi pratila i ideja o idealnom čoveku. Naslanjajući se na misao Nikolaja Berđajeva o potrebi stvaranja revolucije u ljudima, pukovnik Starčević je svoje izlaganje zaokružio definicijama „fašiste“ i „antifašiste“.

Načelnica Galerije Doma Vojske Srbije Jelena Knežević istakla je najznačajnije stvaraoce koji su svojim delima ovekovečili epohu stradanja, ali i borbe na jugoslovenskom prostoru. Tom prilikom, ona je pozvala građane da posete izložbu „Pobeda i sloboda“ u Galeriji Doma Vojske Srbije koja će trajati do 8. jula i uvere se u kvalitet umetničkog dela proizašlog iz ratnog vremena.
Tribini su prisustvovali vršilac dužnosti pomoćnika ministra za politiku odbrane Predrag Bandić, pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije i gosti.


08.05.2025

Tribina