Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
22.08.2010.

Obeleženo 96 godina Cerske bitke



Na svečanosti povodom obeležavanja 96. godišnjice Cerske bitke, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Miloje Miletić, u ime Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, položio je danas venac na spomen-obeležje cerskim junacima u Tekerišu. U delegaciji Ministarstva i Vojske bili su i komandant Komande za obuku general-major Aleksandar Živković i komandant ViPVO brigadni general Ranko Živak.

Svečanosti na Ceru prisustvovali su državni i vojni zvaničnici, diplomatski predstavnici zemalja učesnica bitke, ali i saveznika Kraljevine Srbije u Prvom svetskom ratu, te potomci i predstavnici lokalne samouprave. Vence na spomen-obeležje položili su i predstavnici Ministarstva rada i socijalne politike Vlade Srbije, grada Loznice, Ambasade Češke u Beogradu, kao i brojnih udruženja građana i organizacija koje neguju tradicije srpskih oslobodilačkih ratova.

„Pobeda Srpske vojske na Ceru, kao i svaka velika pobeda, satkana je od mnoštva pojedinačnih napora oficira, podoficira i vojnika. Za pobedu su neophodne hiljade ličnih podviga, odricanja i junačkih dela o kojima istorija ne piše često, ali koji su stvarni i odlučujući za ishod ratnih operacija“ – naglasio je general Miletić, podsećajući na okolnosti i značaj Cerske bitke. Veličini i genijalnosti vojskovođa, kako je istakao načelnik Generalštaba, doprinose ti bezimeni vojnici svojom odlučnošću i hrabrošću.

Prema njegovim rečima, današnji skup još jednom potvrđuje da se s ponosom i dužnim poštovanjem sećamo naših predaka, junaka sa Cera, ali ne da bismo živeli u prošlosti, kako je istakao, već kako bismo bolje razumeli ko smo, odakle potičemo i kuda idemo.

„Obaveza svih nas jeste da čuvamo sećanje na slavne pobede srpske vojske i da svoje potomke učimo takvoj istoriji“ – poručio je general Miletić, izražavajući kao vojnik poštovanje i svim poginulim neprijateljskim vojnicima u Cerskoj bici.

I u vreme najvećih sukoba, srpska vojska se na primeren način odnosila prema neprijateljskim vojnicima, poštujući njihovo dostojanstvo i profesiju, naglasio je načelnik Generalštaba, dodajući da se u ime mira, na proverenim vrednostima iz prošlosti, mogu u budućnosti graditi uspešni odnosi sa susedima, kao i u međunarodnoj zajednici.

„Poslednjih godina, Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije intenzivno unapređuju saradnju sa oružanim snagama mnogih zemalja, u kojima smo prepoznati kao pouzdan i poželjan partner“ – istakao je general Miletić. Učešćem na međunarodnim vojnim vežbama, multinacionalnim operacijama pod okriljem Ujedinjenih nacija, različitim oblicima stručnog usavršavanja i sličnim aktivnostima, dodao je on, Vojska Srbije se potvrđuje kao institucija od nacionalnog značaja, u potpunosti uključena u svetske bezbednosne tokove.

„Poštujući tradicije srpske vojske, ali i razumevajući savremene svetske procese, u toku ove godine privodimo kraju proces reforme i profesionalizacije Vojske Srbije“ – rekao je načelnik Generalštaba, dodajući da na taj način čuvamo i povećavamo ugled naše zemlje i čast vojne profesije.

U spomen-knjigu Muzeja «Cerska bitka», general Miletić zabeležio je – „S ponosom se sećamo hrabrosti srpskih ratnika, jadarskih i cerskih junaka, naših predaka kojima su sloboda i čast otadžbine bile najviše vrednosti i podstrek za nadljudske podvige. Njihova nesebična žrtva jeste najsvetije zaveštanje pokolenjima koja žive u slobodi. Neka im je večna slava i hvala! Živela Srbija! Živela Vojska Srbije!“

Gradonačelnik Loznice Vidoje Petrović, obraćajući se prisutnima, naglasio je da su Cerski junaci, zbog kojih smo danas tu, odavno postali simbol požrtvovanosti i herojstva.

„Na prelepim padinama Cera, srpski vojnici, u miru dobri domaćini, požrtvovani očevi, zauzeli su položaje i iskopali rovove preko svojih voćnjaka, njiva i pašnjaka. Bez obzira na dve krvave godine herojske borbe protiv Turaka, Bugara i Albanaca u Balkanskim ratovima, ponovo su stali u odbranu otadžbine, pobedili neprijatelja i time ovenčali sebe besmrtnom slavom, a nas obavezali na nezaborav“ – rekao je Perović.

Cerska bitka, koja se odigrala na širokom prostoru Cera od 16. do 20. avgusta 1914. godine, jeste jedna od najznačajnijih i najvećih pobeda srpske vojske u Prvom svetskom ratu. Istovremeno je i prva saveznička pobeda. Poznata je i kao „Jadarska bitka“ jer su se glavne operacije odvijale u slivu Jadra. Prethodile su joj borbe predstražnih odreda na Drini i Savi, koji su četiri dana, hrabro odolevali nadiranju znatno brojnijih i jačih austrougarskih trupa. Srpskim snagama komandovao je general Stepa Stepanović.

Operacija na Ceru okončana je gonjenjem neprijatelja do Drine i završnim borbama kod Šapca, od 21. do 24. avgusta 1914. godine. Srbija je u borbama izgubila više od 16.000 vojnika, dok su Austrougari imali oko 25.000 poginulih. Zbog izuzetnih zasluga u rukovođenju i komandovanju Cerskom bitkom, komandant Druge srpske armije Stepa Stepanović unapređen je u čin vojvode. Bitka je blistav primer taktički dobro osmišljene i ostvarene vojne operacije.

Spomen-kosturnica u Tekerišu podignuta je 1928. godine na mestu gde su se od 15. do 19. avgusta 1914. vodile borbe koje su odlučile ishod bitke. Sagrađena je za vreme vladavine kralja Aleksandra Prvog. Ima oblik prirodne stene, dimenzija 8,6 h 7,6 metara, a visoka je deset metara. U temelje kosturnice položeni su posmrtni ostaci više od deset hiljada poginulih srpskih ratnika. Na njenom pročelju stoji zapisano – „Vaša dela su besmrtna“.

Ceremoniju povodom godišnjice Cerske bitke, na kojoj su učestvovali i Reprezentativni orkestar i počasna jedinica Garde Vojske Srbije, organizovali su Ministarstvo odbrane i Centar za kulturu „Vuk Karadžić“ iz Loznice.
photoFOTO GALERIJA