16.04.2010.
Intervju ministra Šutanovca za ,,Večernje novosti"
NATO SADA NIJE TEMA
SRBIJA će do kraja godine konačno dobiti profesionalnu vojsku! Narednih meseci biće primljeno oko 4.500 profesionalnih vojnika i time će biti stavljena tačka na jednu od najvećih društvenih reformi u zemlji - poručuje u intervjuu za „Novosti“ Dragan Šutanovac, ministar odbrane, koji očekuje da u decembru bude upućen poslednji poziv regrutima za služenje vojnog roka.

- Veliko, i to ne samo za profesionalce, već je rekordan broj i onih koji su se prijavili za vojne škole. Početna plata u vojsci jeste oko 300 evra, ali mesečno može da se zaradi i duplo više, u šta ne ubrajam angažmane u mirovnim misijama.
Znači li to da se vraća poverenje građana u vojsku?
- Da, i to je bio jedan od prioriteta - da vojsku „očistimo“ od afera i vratimo joj ugled koji zaslužuje. Nažalost, još ima delova sistema odbrane koji nisu imuni na kriminal i korupciju.
Koje mere preduzimate kako biste sprečili korupciju?
- Dao sam nalog da se intenzivira rad VBA, vojne policije i inspektorata, a javnost je sa rezultatima nekih istraga upoznata poslednjih dana.
Da li je otvaranje naše vojne misije pri NATO znak faktičkog približavanja članstvu u ovom vojnom savezu?
- I Švedska, Irska, Austrija i Rusija su vojno neutralne, pa sve imaju kancelariju u NATO, u okviru Partnerstva za mir. Velika je šteta što kancelariju nismo otvorili još 2006, kada smo stupili u Partnerstvo, jer smo do sada uz njihovu pomoć mogli da uradimo više projekata iz raznih oblasti - zdravstva, nauke, telekomunikacija, a i spoljnopolitička pozicija bi nam bila znatno bolja.
Smatrate li da bi o ulasku u NATO trebalo da odluče građani na referendumu?
- Prvo, to pitanje uopšte nije na dnevnom redu i sigurno i neće biti narednih godina. Drugo, niko nam ne postavlja NATO kao uslov ulaska u EU, mada su sve zemlje koje su poslednjih godina postale deo evropske porodice najpre postale članice ovog političko-vojnog saveza. Ima vremena za referendum.
Šta bi za Srbiju bilo bolje - da ostane neutralna ili da uđe u neki vojni savez?
- Neutralnost iziskuje veći budžet, mnogobrojniju vojsku, više naoružanja i savremenu vojnu tehniku. Švajcarska, koja se uvek uzima kao primer neutralne zemlje, ima respektabilnu količinu najsavremenijeg naoružanja, i tamo se i danas služi vojni rok. Pitanje je da li Srbija treba da bude u društvu najrazvijenijih zemalja sveta ili da ostane izolovano ostrvo. Svaka odluka mora biti donesena na osnovu ozbiljne analize i hladne glave, a za to još ne postoje uslovi!
Na ambasadorskoj konferenciji u januaru ocenili ste da vojna saradnja sa Rusijom nije na zadovoljavajućem nivou...
- Moja želja je da unapredimo tu saradnju i očekujem da Srbiju do kraja godine poseti načelnik ruskog generalštaba i da se dogovorimo o razmeni poseta na ministarskom nivou.
Kolike prihode od izvoza namenske industrije država može da očekuje ove godine?
- Do leta bi trebalo da sklopimo još jedan veliki posao, čime bi vrednost ugovora potpisanih
u mandatu ove vlade dostigla milijardu dolara. To svakako znači boljitak za privredu, namensku industriju, fabrike, ali i za one koji žive u tim gradovima u kojim se fabrike nalaze, jer to znači i upošljavanje novih radnika.
Gde sve izvozimo naše naoružanje?
- Od Indonezije do Amerike, a najviše u tradicionalno prijateljskim zemljama Bliskog istoka i severne Afrike. Očekujem da do kraja godine neki naši proizvodi, pre svega municija, koji se rade po NATO standardima, dobiju još jednu potvrdu kvaliteta - uđu i u NATO katalog i budu konkurentni i na najzahtevnijim tržištima.
U koje mirovne operacije će ići srpski vojnici?
- Mirovne operacije su veoma važne za vojsku jer je to najbolja vežba za ispunjenje misija u realnim okolnostima. Korist koju ostvaruje država na spoljnopolitičkom planu je izuzetna. Trenutno smo prisutni u četiri mirovne operacije, a razgovaramo o učešću u još tri, među kojima su Liban i Uganda.
Pominjan je i Avganistan?
- U Ministarstvu se u ovom trenutku ne razmišlja o slanju naših vojnika u Avganistan, ni u Irak.
Koliko će od 5.000 stanova koji se grade na mestu kasarne „4. jul“ dobiti pripadnici VS?
- Ministarstvu odbrane pripašće oko 52.500 kvadrata, što je oko 1.000 stanova, vrednih 70 miliona evra.
Ima li još kasarni i vojnih objekata koji bi mogli da se iskoriste za izgradnju jeftinih stanova?
- Uskoro ćemo o tome razgovarati sa predstavnicima Novog Sada, a slični projekti mogu da se realizuju i u Nišu, Čačku, Valjevu...
Kada će biti poznata sudbina zgrade Generalštaba?
- Raspisali smo konkurs za urbanističko rešenje zgrade koja bi bila sagrađena na Banjici, ideja je da oštećenu zgradu zamenimo za novu, bez dodatnog trošenja budžetskih sredstava. Dešavanja na tržištu nekretnina do sada nam nisu išla naruku, ali očekujem da će, sada, kada kriza jenjava, biti više zainteresovanih za gradnju.
Kako procenjujete bezbednost u opštinama na KiM, kao što su na primer Štrpce, iz kojih se povlači Kfor, a nadležnost preuzima kosovska policija?
- Nema pokazatelja da je bezbednost ugrožena i da prete neki širi sukobi. I na jugu Srbije je stanje redovno, ali se ne isključuje mogućnost pojedinačnih incidenata. Doduše, ni za jedno mesto na svetu više se ne može reći da je u potpunosti bezbedno.
Opozicija je predala potpise građana kao zahtev za raspisivanje izbora. Delite li uverenje kolega ministara da će Vlada izdržati ceo mandat?
- Apsolutno. Tačno je da je milion potpisa impozantna cifra, ali je i duplo manja od broja glasova koje je Tomislav Nikolić sam dobio na izborima za predsednika. Svesna je toga i opozicija i zato pribegava anticivilizacijskim metodama u svojim nastupima, a psovke i pretnje su pokazatelji nemoći!
OSEĆAM SE BEZBEDNO
DA LI i vi dobijate informacije od bezbednosnih službi da vam je ugrožen život?
- Imam apsolutno poverenje u sve koji se bave mojom bezbednošću. Verujem i da je bezbednost svih funkcionera za koje su zaduženi pripadnici Vojske Srbije na najvišem nivou.
NE VIDIM TADIĆEVOG PROTIVKANDIDATA
OVO je izborna godina za DS, u kom pravcu će se stranka reformisati i kakve su vaše lične ambicije? Spekulišese o povećanju broja potpredsednika...
- O reformama unutar stranke i eventualnom povećanju broja potpredsedničkih mesta još je rano govoriti. Te stvari biće precizirane pred izbornu konvenciju. Što se mene lično tiče, ako me odbori ponovo budu predložili za potpredsednika, prihvatiću kandidaturu, kako bih pre svega proverio da li sam opravdao poverenje koje sam dobio na prošloj skupštini i koliko je stranka zadovoljna mojim dosadašnjim radom.
Može li se očekivati više kandidata za predsednika stranke?
- Zaista ne vidim ko bi mogao da bude Tadićev protivkandidat, ne samo za predsednika stranke, već i za funkciju šefa države.
Danijela MILINKOVIĆ
- O ministarstvu
- Nadležnosti
- Organizacijska šema
- Opis funkcija postavljenih lica
- Ministar i saradnici
- Ministar
- Državni sekretari
- Pomoćnici ministra
- Sekretar Ministarstva
- Osnovne unutrašnje jedinice
- Sektor za politiku odbrane
- Sektor za ljudske resurse
- Sektor za materijalne resurse
- Sektor za budžet i finansije
- Sektor za infrastrukturu i usluge standarda
- Posebne unutrašnje jedinice
- Sekretarijat
- Kabinet ministra
- Vojno pravobranilaštvo
- Organi uprave u sastavu MO
- Inspektorat odbrane
- Vojnoobaveštajna agencija
- Vojnobezbednosna agencija
- Samostalne uprave
- Uprava za odnose sa javnošću
- Uprava za vojno zdravstvo
- Visokoškolska ustanova
- Univerzitet odbrane
- Uže unutrašnje jedinice
- Generalni inspektor službi
- Odsek za internu reviziju
- Vojska Srbije
- Dokumenta
- Propisi
- Zakoni
- Pravilnici
- Službeni vojni list
- Odluke
- Javne rasprave
- Strategije
- Strategija nacionalne bezbednosti
- Strategija odbrane
- Bela knjiga odbrane
- Koncept totalne odbrane - sažetak
- Srednjoročni plan Ministarstva odbrane
- Informator o radu
- Informator
- Pregled sredstava
- Planovi javnih nabavki
- Podaci o javnim nabavkama
- Budžet
- Realizacija budžeta
- Podaci o reviziji budžeta
- Ostalo
- Akcioni planovi
- Izgradnja integriteta
- Usluge
- Sport
- Arhiva
- Kontakti