Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
14.02.2010.

Svečanost u Specijalnoj brigadi povodom Dana Vojske Srbije



Svečanost povodom Dana Vojske Srbije održana je danas u kasarni Specijalne brigade „Rastko Nemanjić“ u Pančevu u prisustvu predsednika Republike Srbije Borisa Tadića, ministra odbrane Dragana Šutanovca, načelnika Genealštaba general-potpukovnika Miloja Miletića, najodgovornijih ličnosti iz sistema odbrane i inostranih vojnih predstavnika.

Predsednik Tadić je na svečanosti rekao da nakon dve godine od prethodne posete Specijalnoj brigadi može da konstatuje da je sve što je tada planirano i sprovedeno u delo.

- Uloženo je mnogo u opremanje, objekte, imajući u vidu naše materijalne okolnosti i krizu, koja nas je na žalost pogodila poslednju godionu i po. Smatram da je načinjen veliki uspeh – rekao je predsednik Tadić i dodao da smo još jednom imali priliku da prisustvujemo vežbi koja je pokazala visok nivo obučenosti naših vojnika.

- Kada govorimo o Specijalnoj brigadi treba reći da je to potpuno profesionalna vojska. Takav model primenjivaćemo od naredne godine u svim našim jedinicama. To ne znači da će biti ukinuto služenje vojnog roka, nego da će ono biti dobrovoljno i da su svi oni koji to žele, dobrodošli u našu vojsku – rekao je Tadić. On je istakao da je dobro da građani ne prekidaju vezu sa vojskom, jer na taj način mogu da izbliza upoznaju njene potencijale i znaju za kakvu vojsku izdvajaju deo svojih budžetskih davanja.

- Istovremeno, imamo vezu civilnog društva sa vojskom i vršimo civilnu kontrolu naših oružanih snaga, što je jedan od standarda u svetu, pa i u našoj zemlji Srbiji – rekao je predsednik, dodavši da je zadovoljan činjenicom da je učinjen veliki iskorak kada je reč o opremanju vojske u poslednje vreme, imajući u vidu velike ekonomske teškoće.

- Na današnjoj smotri naoružanja i vojne opreme videli smo nove elemente naoružanja, najbolje proizvode odbrambene industrije iz čitavog sveta. Kada već govorimo o namenskoj industriji, videli smo i nove eksponate Jugoimport SDPR, našeg javnog preduzeća, koje uz mnoge kompanije Srbije razvija nove programe i plasira proizvode za svetsko tržište – naglasio je Tadić, podsetivši da je sa ministarstvima odbrane Iraka i Alžira postignuto nekoliko dobrih ugovora, a prethodile su im i naše političke posete.


Tadić je najavio nekoliko važnih spoljnopolitičkih aktivnosti za ovu godinu, iskazavši uverenje da će proizvodi naše namenske industrije naći put do svetskog tržišta.

– Danas kada obeležavamo Dan Vojske Srbije treba reći da je naša vojska osposobljena i za odbranu zemlje i za učešće u međunarodnim mirovnim operacijama. Takođe treba dodati da Vojska može učestvovati i u operacijama koje su posledica velikih prirodnih nepogoda ili tehničkih incidenata – istakao je predsednik Tadić i dodao da je Specijalna brigada obučena da pomogne građanima i civilstvu u svim vanrednim situacijama, poput poplava ili terorističkih akcija.

Tadić je naglasio da uz neke druge delove Vojske, pre svega one koje se bave hemijskom zaštitom, Vojska jeste i komponenta odbrane i deo civilnih aktivnosti u zaštiti stanovnika Srbije.

– Želim još jednom da čestitam Dan Vojske svim njenim pripadnicima, da čestitam na uspehu koji je Vojska postigla uprkos teškim ekonomskim okolnostima sa kojima se suočava naša zemlja ali i čitav svet, da čestitam zbog toga što Vojska Srbije postaje suštinska neodvojiva komponenta naše spoljne politike i na taj način doprinosi međunarodnom kredibilitetu Srbije, što predstavlja, istovremeno, značajan segment sigurnosti zemlje – rekao je Boris Tadić.

Predsednik je najavio da će se u narednim godinama nastaviti reforma Vojske, te da će ona biti deo ukupnog sistema bezbednosti, sposobna da odgovori svim zahtevima države.

– U godinama koje dolaze pripremamo se da modernizujemo našu vojsku tehnikom. Ubeđen sam da ćemo, korak po korak, obnoviti te kapacitete. Naši vojnici će, svakako, nastaviti sistem obuke koji ih čini superniornim u odnosu na druge regionalne vojske, a toga smo svedoci kada učestvujemo na zajedničkim vežbama i u mirovnim operacijama u svetu – naveo je Tadić.

Predsednik Srbije je rekao da će Vojska Srbije učestvovati u mirovnim operacijama pod okriljem Ujedinjenih nacija, uz odluku Skupštine Srbije, što će doprineti ugledu naše vojske i međunarodnoj reputaciji zemlje.

Odgovarajući na pitanje novinara o aktuelnoj saradnji Vojske Srbije sa Kforom, predsednik Tadić je rekao da smo pre više od godine pokrenuli inicijativu koja se odnosi na Vojnotehnički sporazum iz Kumanova i da na taj način želimo da relaksiramo Kopnenu zonu bezbednosti.

– O tome treba što manje govoriti, a što bliže partnerski sarađivati s nadležnim bezbednosnim institucijama, koje su, po prirodi, naši partneri. O tome sam nedavno razgovarao i sa generalnim sekretarom Natoa i očekujem da će naše Ministarstvo odbrane nastaviti aktivnosti u tom pravcu, a kada budemo imali rezultata saopštićemo ih građanima. Možemo biti optimisti. To kažem zbog toga što je Srbija pouzdan partner, predvidljiv partner, nije prekršila nijednu tačku bilo kog međunarodnog sporazuma, niti Vojnotehničkog sporazuma, niti će – naglasio je predsednik.

Tadić je ponovio da Srbija izazove vezane za budući status Kosova i Metohije rešava na polju prava i diplomatije. – To jeste respektivna činjenica u međunarodnoj politici i u tom pravcu ćemo nastaviti i u godinama koje dolaze. To predstavlja jedini način da smanjimo bezbednosni rizik za našu zemlju i podignemo njen kredibilitet u svim domenima i odbrane i spoljne politike, a da našim građanima i međunarodnoj zajednici pridonesemo rezultatima. Nastavićemo i vojnodiplomatske aktivnosti – zaključio je predsednik Srbije.

Na novinarsko pitanje kako će se ubuduće opremati vojska ako se uzme u obzir na ograničena sredstva namenjena sistemu odbrane, predsednik Tadić je naglasio da je struktura vojnog budžeta prethodnih godina bila znatno drugačija, a da je ova godina najteža, ne samo za Srbiju nego i za sve vojske sveta.
-Retko koja vojska je prošlu godinu iskoristila za opremanje i dodatne investicije, pa ne treba mnogo mudrosti da se zaključi da kada ponovo budemo imali ekonomski rast, vojsku možemo opremiti novom tehnikom – rekao je Tadić. On je naglasio, da u uslovima kada nema ekonomskog rasta, postoji mogućnost uspostavljanja kreditnih linija za opremanje vojske, ali da ti aranžmani budu veoma povoljni i sa značajnim grejs periodom. Predsednik je podvukao da se razmišlja o svim opcijama te da će, u svakom slučaju, opremanje vojske biti nastavljeno.

Tadić je rekao da su predviđanja ekonomskog rasta za 2010. oko dva procenta, naredne godine oko četiri posto, dok bi iza toga rast trebalo da premaši pet procenata. To su, kako je ocenio, uslovi u kojima se može zauzeti nova budžetska politika prema vojsci, istakavši da se prilikom opremanja vojske to radi na petogodišnjem novou i da te procene treba da budu realistične.

Kada je reč o saradnji sa Natoom, predsednik je rekao da aktuelna vlada do kraja mandata neće pokretati pitanje učlanjenja Srbije u tu organizaciju.

- Zbog toga su svi referendumi vezani za ulazak Srbije u Nato potpuno izlišni, pre svega zato što niko na svetu ne organizuje referendum o tome šta se neće, nego se referendum organizuje o tome šta neko hoće – rekao je on naglasivši da će Srbija razvijati napredni status u programu Partnerstvo za mir.

Tadić je rekao da Srbija neće fundamentalno menjati odnose sa Nato niti će menjati rezoluciju o vojnoj neutralnosti. On je istakao da ne očekuje ni da buduće vlade menjaju bitnije stav prema ovim pitanjima.

- Mi želimo dobre odnose sa svim vojskama sveta, sa svim savezima koji poštuju vrednosti koje poštuje i naša zemlja. Želimo da dopinosimo miru jer je i naša vojska opredeljena ka odbrani zemlje i očuvanju mira u regionu i svugde u svetu gde je to potrebno – rekao je predsednik Srbije.

Predsednik Tadić iskoristio je priliku da ponovi stav da će Srbija istrajati u borbi protiv organizovanog kriminala i da očekuje od svih država u regionu da će toj borbi doprinosti u meri kako to čini i naša zemlja. On je istakao da je narko kartel pretnja bezbednosti Srbije i da je borba protiv te vrste ogranizovanog kriminala ustavna i međunarodna obaveza, ali i politička odluka. Tadić je rekao da će u ratu protiv organizovanog kriminala država angažovati sve segmente bezbednosnog sistema.

- Ono što je za mene indikatovno u ovom trenutku jeste da ne postoje, niti iz Evropske unije, niti iz nekih drugih zemalja jasni signali na činjenicu da ne učestvuju sve druge zemlje u regionu istim intenzitetom u borbi protiv organizovanog kriminala. Ja ću to pitanje otvoriti sa svojim evropskim sagovornicima i partnerima – podvukao je Tadić. On je naglasio da se tom borbom ne brane samo interesi građana Srbije, nego i Evropske unije.

U kasarni u Pančevu priređen je taktičko-tehnički zbor, a zatim i vežba „Prepad na bazu terorista i oslobađanje talaca“ na kojoj je prikazan deo operativnih sposobnosti jedinica Specijalne brigade.
photoFOTO GALERIJA