Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
17.11.2009.

Konferencija o planiranju koncepta vežbe “Combined Endeavor 2010”



U hotelu „Hajat“ u Beogradu danas je počela Konferencija o planiranju koncepta vežbe “Combined Endeavor 2010” na kojoj zemlje “Partenerstva za mir” tradicionalno već 14 godina proveravaju i unapređuju interioperabilnost telekomunikacionih i informatičkih sistema svojih oružanih snaga.

Četvorodnevnim aktivnostima u Beogradu prisustvuju delegacije 34 zemlje sa više od 120 učesnika. Na otvaranju konferencije učesnicima su se obratili državni sekretar Zoran Jeftić, otpravnik poslova ambasade Sjedinjenih amaričkih država Dženifer Braš i pukovnik Danijel Mečet, predstavnik J-6 Evropske komande Oružanih snaga SAD.

Državni sekretar Jeftić podsetio je da je Srbija u protekloj deceniji znatno intenzivirala odnose sa Natoom koji su od 2006. godine uokvireni u “Partenerstvu za mir”. Oblast informacionih tehnologija, rekao je Jeftić, definisana je kao jedno od glavnih polja saradnje sa Alijansom.

Dženifer Braš je svim učesnicima Konferencije poželela uspešan rad i naglasila da je Beograd značajan ne samo za istoriju Srbije i Balkana, nego i za evropsku istoriju.

Pukovnik Danijel Mečet rekao je da je Srbija kvalitetnom organizacijom ove konferencije potvrdila posvećenost Programu koji objedinjuje i integriše komunikacione i informatičke sisteme. On je podsetio da se u Beogradu nalazi muzej Nikole Tesle, velikog naučnika čiji su pronalasci udarili temelje savremenim telekomunikacijama. Mečet je rekao da će beogradska konferencija početi sagledavanjem dostignuća sa prethodne vežbe, ali i pitanja koja se mogu unaprediti.

Vođa delegacije Vojske Srbije major Milan Krtinić istakao je da naši stručnjaci u pomenutim aktivnostima učestvuju od 2008. godine, kada su bili u ulozi posmatrača, dok su ove godine participirali na vežbi u Banjaluci. Vojska Srbije sada je domaćin jedne od ukupno pet konferencija koje se održavaju kako bi se detaljno isplanirala vežba za narednu godinu.

“Combined Endeavor 2010” trebalo bi da posluži za ispitivanje najnovijih tehnologija iz oblasti telekomunikacija i informatike te da se omogući visok nivo interoperabilnosti među svim vojskama koje imaju svoje predstavnike na vežbi.