Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
11.12.2018.

Ministar Vulin: Samo jaka Srbija može da reši srpsko nacionalno pitanje




 “Stvaranje Velike Albanije i potpuni izostanak međunarodnog prava suštinski su bezbednosni problemi na ovim prostorima. Oni su pretnja ne samo Balkana već i cele Evrope, ali su i suštinske pretnje opstanku našeg naroda”, rekao je ministar odbrane Aleksandar Vulin na predavanju studentima Fakulteta za međunarodnu politiku i bezbednost Univerziteta UNION Nikola Tesla.

“Ne možete rešiti albansko nacionalno pitanje, a u isto vreme reći Srbima da nemaju pravo da reše svoje nacionalno pitanje. Ako svet bude ponavljao grešku popuštanja hranjenja Velike Albanije srpskim nacionalnim telom, dočekaće da ta ista Velika Albanija zapali ceo Balkan. Zlo nema granice i ne može da se zaustavi”, istakao je ministar Vulin.

Ističući da stvaranje Velike Albanije nužno vodi u sukob, ministar Vulin je dodao da sve zemlje na ovom prostoru apsolutno prihvataju uticaj i moć albanskog faktora i da se previše “slučajnih” stvari dešava u kratkom vremenskom periodu, a ne može ovoliko stvari koje vode u istom pravcu da budu slučajnost.
Kako je rekao, svet od Srbije sada traži da na prvom mestu zanemari sopstvene interese – bez razgraničenja, da zarad stabilnosti Crne Gore, Severne Makedonije pa i Bosne i Hercegovine napusti san o rešavanju nacionalnog pitanja.

- Traži se da Srbija stvori državu drugima i da garantuje za mir i sigurnost tih drugih država time što će se odreći sopstvene stabilnosti i sopstvenog mira. Srbija treba da promoviše sebe i sopstvene interese i da kaže da su naši interesi gde god da žive Srbi, da ih zaštitimo i sačuvamo, a od Srbije da stvaramo jaku i dobro uređenu zemlju. Bez jake Srbije nema ni rešavanja nacionalnog pitanja, rekao je ministar vojni.

U nastavku predavanja, ministar Vulin govorio je o kampanji pokušaja revizije istorije, poručivši studentima da nikada ne potcenjuju istoriju.  “Kada o Jasenovcu pročitate priče kao o radnom logoru i kada ne možete da nađete razlog zašto to neko radi i piše, onda shvatite da su to veoma jednostavne činjenice koje određuju naš sadašnji život i pravdaju ono što se dešavalo pripremajući ono što može da se desi".

Istakao je da je Srbija izbrala da bude vojno neutralna zemlja koja ne može da očekuje podršku i pomoć ni od koga sa strane. “Nećemo da radimo drugima ono što su činili nama. Zato odbijamo da se svrstamo u bilo koji blok, ali to ima svoju cenu – da u trenutku nevolje, a na Balkanu nikada niko ne može da kaže da nevolje neće biti, moramo da budemo spremni da pretrajemo i da se odbranimo”, poručio je ministar odbrane.
Studentima je obećao “da će moja generacija, dok vi ne preuzmete nadam se bolju Srbiju nego što smo je mi preuzeli, dati sve od sebe da naš narod sačuva gde god on živi. To je naš smisao. Verujem da u sebi osećate upravo iskru tog smisla, jer ne biste izabrali da se školujete da jednog dana branite svoju zemlju tamo gde joj bude bilo potrebno. Vremena se menjaju, ali braniti svoju zemlju, biti uz svoj narod, ta vrlina ne može da se promeni. U istoriji našeg naroda promenilo se sve, društvena uređenja, savezi, granice, imena država, ali jedna stvar nije – tvrdoglava i uporna rešenost srpskog naroda da bude slobodan. To ne sme da se promeni, zaključio je ministar Vulin.

Studenti Fakulteta za međunarodnu politiku i bezbednost imali su priliku da ministru Vulinu postavljaju pitanja te su ih najviše zanimali stavovi o vraćanju obaveznog vojnog roka, zatim stanje u Vojsci Srbije, njena opremljenost, naoružanje i vojna oprema, kao i noviteti, šta je suština vojne neutralnosti i kakva je saradnja Vojske Srbije sa KFOR-om, NATO-om,UNMIK-om.

Dekanka Fakulteta za međunarodnu politiku i bezbednost profesorka dr Violeta Rašković Talović u znak zahvalnosti na današnjem predavanju poklonila je ministru odbrane knjigu profesora Ilije Kajteza “Mudrost i mač – filozofi o tajnama mira i rata” i zahvalila ministru i studentima na današnjem izuzetno posećenom i veoma informativnom i zanimljivom predavanju.

 
 
photoFOTOGALERIJA
videoVIDEOGALERIJA
11.12.2018
mp4 (391,6 MB)
Obraćanje studentima
11.12.2018
mp4 (201,79 MB)
Predavanje