Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
06.10.2014.

Sastanak ministra odbrane i šefa Kancelarije UN-a u Beogradu



Sastanak ministra odbrane i šefa Kancelarije UN-a u BeograduMinistar odbrane Bratislav Gašić i predstavnik Generalnog sekretara UN-a i šef Kancelarije UN-a u Beogradu, Piter Due razgovarali su o učešću pripadnika Vojske Srbije u multinacionalnim operacijama kao i o predstojećem regionalnom sastanku zemalja kontributora snaga u Ujedinjenim nacijama.

Gašić je istakao da je saradnja Ministarstva odbrane sa UN-om, veoma važna za nastavak procesa reformi i napredak naše zemlje u procesu evropskih integracija. Ministar odbrane naglasio je i važnost prisustva UNMIK- a, kao i KFOR-a, na Kosovu i Metohiji, istakavši da su međunarodne snage glavni garant za bezbednost. Zahvalio je na pomoći i brzom uključivanju UN-a u rešavanju problema nastalog poplavama u Srbiji, uz očekivanje da će se ta saradnja nastaviti.

Bratislav Gašić je, na sastanku, rekao i da smo od nekadašnjeg uvoznika postali izvoznik bezbednosti, uz težnju za dalje unapređenje angažovanja i saradnju sa drugim zemljama u toj oblasti. Dvojica sagovornika razgovarala su o aktuelnom prisustvu i perspektivi daljeg angažovanja pripadnika Vojske Srbije u multinacionalnim operacijama UN-a i EU.

Sastanak ministra odbrane i šefa Kancelarije UN-a u BeograduŠef kanelarije UN-a u Beogradu, Piter Due rekao je da je Srbija postala lider u regionu, kada je reč o aktivnom učešću u mirovnim operacijama. Due je zahvalio Gašiću na velikom doprinosu u mirovnim operacijama, sa više od 200 pripadnika srpske vojske, na nedavnom upućivanju naših mirovnjaka u Centralnoafričku Republiku, kao i na odluci za skoro angažovanje mirovnih snaga u Maliju.

Gašić i Due saglasni su da je predstojeći Regionalni sastanak zemalja kontributora snaga u Ujedinjenim nacijama, koji će 20. i 21. oktobra biti održan u Beogradu, najbolja potvrda kompetentnosti i kredibiliteta Ministarstava odbrane i Vojske Srbije u međunarodnoj zajednici. Potvrđeno je učešće zamenika generalnog sekretara UN-a za mirovne operacije Ervea Ladsusa, prvog vojnika UN-a u rangu pomoćnika generalnog sekretara general-potpukovnika, Maksuda Ahmeda, ministra odbrane Makedonije Zorana Jolevskog kao i ostalih visokih zvaničnika zemalja regiona, EU, OEBS i NATO.
photoFOTO GALERIJA
videoVIDEO GALERIJA