Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
23.09.2011.

Srpski mirovnjaci otputovali na Kipar



Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Miloje Miletić danas je na niškom vojnom aerodromu ispratio vod Vojske Srbije koji odlazi u mirovnu misiju Ujedinjenih nacija UNFICYP na Kipru.

Ispraćaju su prisustvovali i državni sekretar u Ministarstvu odbrane dr Zoran Jeftić, komandant Kopnene vojske general-potpukovnik Ljubiša Diković, predstavnici državne uprave i lokalne samouprave Niša i Raške, velikodostojnici niške i žičke eparhije, članovi porodica pripadnika srpskog kontigenta i drugi gosti.

Tom prilikom, general Miletić uručio je državnu zastavu poručniku Aleksandru Dramićaninu, komandiru voda koji se upućuje u mirovnu misiju.

Posle svečanog ispraćaja i pozdravljanja sa zvaničnicima Ministarstva odbrane i Vojske Srbije i članovima porodica, mirovnjaci iz Raške uputili se u avione tipa AN-26 koji će ih prevesti do Larnake na Kipru.

General Miletić je u svom govoru podsetio da su pre devet godina trojica naših oficira upućena u Istočni Timor kao vojni posmatrači i da smo se na taj način vratili u red zemalja koje ne samo da prepoznaju značaj zajedničkog rada na izgradnji i očuvanju mira i bezbednosti, nego su spremne da u tom poslu i učestvuju. Od tada su pripadnici vojske Srbije angažovani u osam misija, u kojima su pored izvršavanja vojničkih zadataka, pomagali lokalnom stanovništvu i spasavali ljudske živote. Znanjem, profesionalnim i požrtvovanim radom, naši mirovnjaci su zavredeli priznanja i odlikovanja, stekli poštovanje svojih kolega i zadobili simpatije lokalnog stanovništva.

„Vod 21. pešadijskog bataljona Druge brigade Kopnene vojske - naglasio je general Miletić - ostaće upamćen kao prva jedinica Vojske Srbije koja odlazi u mirovnu misiju Ujedinjenih nacija. On će zadatke izvršavati u zoni mirovne misije UN na Kipru, sa našim naoružanjem i opremom, a transportovaće ga vazduhoplovstvo Vojske Srbije do Larnake, gde će se priključiti mađarsko-slovačkom kontigentu. To je najbolja potvrda da su pripadnici naše vojske osposobljeni i obučeni po najboljim svetskim standardima i da je Republika Srbija učinila mnogo na razvoju svojih kapaciteta u domenu odbrane i bezbednosti, te da je na međunarodnom planu ozbiljan partner. Srbija pridaje veliki značaj svom angažovanju u programima i aktivnostima Ujedinjenih nacija, posebno onima koji se odnose na promociju i očuvanje mira. Učešćem u multinacionalnim operacijama UN Srbija pokazuje da je aktivni činilac očuvanja stabilnosti i bezbednosti na međunarodnom planu“.

Obraćajući se starešinama i vojnicima, koji su na osnovu odluke predsednika Republike Srbije, naredbe ministra odbrane i Godišnjeg plana upotrebe Vojske Srbije i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama UN upućeni u mirovnu misiju, general Miletić je podvukao:

„Pružila vam se prilika da u međunarodnom okruženju, sa kolegama iz drugih zemalja, a pre svega Mađarske i Slovačke, razmenite iskustva iz struke i pokažete svoje sposobnosti i kvalitete. Svoje zadatke izvršavajte savesno i stručno, časno i čovečno. Imajte na umu da ćete pred stanovništvom Kipra i pripadnicima oružanih snaga drugih zemalja predstavljati Republiku Srbiju i Vojsku Srbije. Svim ljudima sa kojima budete u kontaktu u toku misije mira, rečima i delima prenesite poruke mira i prijateljstva“.

Dva oficira, 12 podoficira i 22 profesionalna vojnika koji danas odlaze na Kipar pripadnici su 21. pešadijskog bataljona Druge brigade Kopnene vojske iz Raške, kojim komanduje potpukovnik Miroslav Stefanović. Komandant bataljona ne skriva ponos što su pripadnici njegove jedinice dobili čast da predstavljaju našu zemlju u mirovnoj misiji UN i tvrdi: „U proteklom periodu smo realizovali sve potrebne sadržaje obuke i potpuno sam uveren da naše starešine i vojnici spremni odlaze u misiju na Kipru. Vod je osposobljen za sve izazove i dostojno će reprezentovati 21. pešadijski bataljon, Drugu brigadu, Kopnenu vojsku, Vojsku Srbije i Republiku Srbiju“.

Opšte raspoloženje u vodu je pozitvno i po rečima komandira voda poručnika Aleksandra Dramićanina, ljudi imaju jak motiv za učešće u mirovnoj misiji i hoće da zadatak odrade kako treba.

„Jutros smo svi bili nasmejani - govori Dramićanin – i ni kod koga nisam primetio zabrinutost zbog toga što krećemo na ovaj zadatak. Sigurni smo jedni u druge i jedva čekamo početak misije. Naš prvi zadatak biće da se uklopimo u novu sredinu, kulturu i multinacionalno okruženje, a tu će nam nesumnjivo biti od pomoći dugogodišnja saradnja sa vojskama drugih zemalja u Kopnenoj zoni bezbednosti i učešće na vežbama u Ukrajini i Bugarskoj“.
photoFOTO GALERIJA