Ministarstvo odbrane Republike Srbije
 
11.04.2009.

Deca nagrađena u akciji „Nacrtaj crtež – zaplovi vojnim brodom“ u Specijalnoj brigadi



Oko 50 devojčica i dečaka, uzrasta od šest do dvanaest godina, iz osnovnih škola širom Srbije, koji su osvojili drugu nagradu u akciji Ministarstva odbrane i Vojske Srbije „Nacrtaj crtež – zaplovi vojnim brodom“ za 2009. godinu, boravili su danas u Specijalnoj brigadi Vojske Srbije. Pripadnici elitne jedinice Vojske Srbije ugostili su u pančevačkoj kasarni „Rastko Nemanjić“ i deset mališana iz vrtića „Miki“, iz Kikinde, koji su za originalne likovne radove dobili posebno priznanje.

– Specijalna brigada srpske vojske počastvovana je vašim prisustvom, jer ste autori najlepših likovnih radova o vojniku budućnosti. Na vašim crtežima su, zahvaljujući mašti, specijalci i padobranci, ronioci i vojnici. Zato ćete danas imati priliku da pogledate deo obuke starešina naše jedinice i razgovarate sa njima, vidite naoružanje, opremu i vozila koja koriste. I da znate, vi ste nam najdraži i uvek dobro došli gosti – rekao je brigadni general Ilija Todorov, komandant Specijalne brigade, pozdravljajući mališane i njihove roditelje.

Drugonagrađeni takmičari ovogodišnje akcije „Nacrtaj crtež“, koju Ministarstvo i Vojska organizuju od 2007. godine, najpre su pogledali film o Specijalnoj brigadi Vojske Srbije i zadacima koje taj sastav izvršava. Potom su pratili deo obuke protivterorističkih jedinica u gradskom ambijentu, vežbu starešina sa bojnim minsko-eksplozivnim sredstvima, zatim, obuku izviđačko-diverzantskih grupa u seoskom prostoru, i sve to na poligonima kasarne u Pančevu. Obuka pripadnika brigade u veranju, upotrebi hladnog oružja i savladavanju diverzantskih prepreka upotpunila je najmlađim devojčicama i dečacima sliku o onome šta sve umeju naši specijalci.

Nisu izostala pitanja o opremi, vozilima i naoružanju Specijalne brigade, ali i fotografisanje za uspomenu. Na kraju druženja sa oficirima i podoficirima Specijalne brigade mališanima su uručeni prigodni pokloni – kačketi i majice sa oznakama Vojske Srbije, šolje i olovke. Posebne zahvalnice za doprinos akciji dodeljene su osnovnim školama „Sveti Sava“ iz Velike Plane, „10. oktobar“ iz Subotice i dečijem vrtiću „Miki“ iz Kikinde.

Jedanaestogodišnjem Kristijanu Nikodijeviću, učeniku petog razreda Osnovne škole „Mitropolit Mihajlo” iz Soko Banje, najviše se dopalo uvežbavanje naših specijalaca za borbu protiv terorista, i, naravno, puške. Kako kaže, voleo bi ponovo da dođe u pančevačku kasarnu i da jednog dana bude vojnik. Dragana Vuković iz osnovne škole „Vasa Živković“, iz Pančeva oduševljena je umećem veranja pripadnika brigade, a šestogodišnji Ognjen Tomić iz Kikinde naročito je zadovoljan poklonima koje je dobio, ali i vojnicima, kako kaže, sa naočarima i kacigama, koji su se dobro borili.

Prvonagrađeni učesnici akcije „Nacrtaj crtež“ za 2009. godinu ploviće vojnim brodom „Kozara“ 25. aprila.