Министарство одбране Републике Србије
 
19.05.2016.

Обележено 40 година од првог лета Утве 75



Обележено 40 година од првог лета Утве 75Свечаношћу у 204. ваздухопловној бригади данас је обележено 40 година од првог званичног лета популарног школског авиона „Утва 75“. Догађају су присуствовали садашњи и бивши пилоти тренажно-школске ескадриле Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране, инструктори и наставници летења, представници панчевачке фабрике авиона „Утва“, али је најдражи гост домаћина из 204. ваздухопловне бригаде и 252. тренажно-школске ескадриле ипак био аутор и конструктор тог елисног авиона 85-годишњи инжењер машинства Драгослав Димић.

Госте је у име Команде ваздухопловне бригаде поздравио заменик команданта пуковник Жељко Билић, а у име тренажно-школсек ескадриле у којој је тај авион највише коришћен њен командант потпуковник Зоран Еркић. Он је истакао да су сви садашњи пилоти Ратног ваздухопловства своје прве летачке кораке направили управо у том школском авиону.

- У авиону Утва -75 сви ми смо добили крила, у почетку слабашна, а затим све снажнија и снажнија. У том авиону и данас Обележено 40 година од првог лета Утве 75реализујемо селективне и почетне летове кадета Војне академије, док искусни пилоти обављају своје тренажне летове. То је авион који и данас задовољава наше високе захтеве у реализацији почетне обуке будућих пилота Ратног ваздухопловства у свим временским и метео условима. То је авион који се још не предаје. Учесник је многобројних здружених тактичких вежби у којима и пилоти имају своју улогу, рекао је потпуковник Зоран Еркић.

Након уводне речи о конструктору авиона „Утва 75“ Драгославу Димићу, приказан је филм о настанку и развоју те летелице у панчевачкој „Утви“, у продукцији „Застава филма“ а затим су гости имали прилику да виде лет једног од 12 авиона „Утва 75“ свечано постројених на аеродрому „Батајница“.

Први лет прототипа авиона „Утва 75“ обављен је 19. маја 1976. године, а за његовим командама је био опитни пилот Ваздухопловног опитног центра мајор Владислав Славујевић. У оперативну употребу авион је ушао 1979. године. Мада су први примерци додељени Ваздухопловном савезу Југославије, највећу славу остварио је као школски авион у Ратном ваздухопловству. Коришћен је за селекцију кандидата, почетну летачку обуку и тренаж пилота, а у аероклубовима и за спортско летење и вучу једрилица.
 
photoФОТОГАЛЕРИЈА