Министарство одбране Републике Србије
 
03.09.2015.

Гардисти Војске Србије на паради у Пекингу



Гардисти Војске Србије на паради у ПекингуНаступом војног хора Народне Републике Кине, почасном артиљеријском паљбом са седамдесет плотуна и интонирањем националне химне у Пекингу је данас почела војна парада поводом обележавања 70 година од победе над фашизмом и победе у Ослободилачком рату кинеског народа над Јапаном, у којој су учествовали и гардисти Војске Србије. Са централне бине, међу шефовима многобројних држава, свечаност је пратио и председник Републике Србије Томислав Николић.

Са највећег трга на свету, кинески председник Си Ђинпинг рекао је да, иако кинеска војска израста у једну од водећих војних сила, она и даље остаје одлучна у вођењу пријатељске политике према свима, бирајући увек мир.

Уз звуке Парадног марша, Тјенанменом продефиловали су пешадијски, моторизовани и ваздухопловни ешелони. Први су централним пекиншким тргом прошли ветерани, након којих је наступио пешадијски ешелон. Једновремени бат војничких чизама најавио је долазак 50 подешелона у којима је, као један, газило више од 12 хиљада војника. Централним тргом је прошло 10 подешелона кинеске армије, док су их у корак пратили припадници 17 страних делегација, од којих је 11 наступало у формацији подешелона, а остале као заставни водови. Међу њима је био и српски плави подешелон.

После Париза, Београда и Москве, српски војници су и у Пекингу марширали у част победе над фашизмом и ослобођења у Другом светском рату. Током проласка централним пекиншким тргом, одсечно газећи препознатљив српски стројеви корак у свечаним плавим униформама, наш подешелон све време пратиле су овације публике. Тјенанменом је заставу Републике Србије пронео мајор Владан Ћировић, кога су у стопу пратили командири мајор Марко Марјановић и поручник Милош Загорац.

Гледаоци су с великом пажњом испратили подешелоне домаћина, у чијим редовима се налазило 11 хиљада војника који су се последњих шест месеци даноноћно спремали за данашњу велику параду. Њима ни најискусније војничко око није успело да нађе ману. То ни не чуди, с обзиром да су равнање месецима увежбавали уз помоћ конопаца којима су спајали шапке, носеве, браде, руке и опасаче првог и последњег у врсти, док су последњих недељу дана марширали пистом до касно у ноћ.

Бат војничких корака сменила је заглушујућа грмљавина која је најавила долазак моторизованог ешелона у чијем је саставу било више од 500 средстава, од којих је већина први пут приказана јавности. Највећу пажњу привукле су ракете дугог домета али и тенк ZTZ-96A, борбено возило пешадије ZBD-04A, хеликоптер Z-16 и авион H-6K.

Након моторизованог ешелона, небом изнад кинеске престонице прелетело је више од 200 ваздухоплова, мећу којима модерни борбени авиони. На самом почетку параде хеликоптери су, у част годишњице, изнад трга формирали број 70.

Сјајном наступу наших гардиста у Пекингу претходиле су вишемесечне припреме од којих је део обављен у Београду, а део у кинеској престоници. Иза њих су последњих неколико месеци остале хиљаде прегажених километара. Сваки од њих стројевим кораком. Беспрекорним наступом, часно носећи српску заставу, гардисти су данас још једном учинили целу Србију поносном.

Прошле године Народна Република Кина прогласила је трећи септембар за национални празник, а ове године велики јубилеј обележила је парадом. Кинеска војска први пут у својој историји позвала је стране војнике да јој се придруже у маршу којим се, осим прославе победе над фашизмом, одаје почаст свим војницима који су у тој борби положили животе на браник отаџбине. Данашња парада петнаеста је по реду коју Кина приређује, а све претходне биле су организоване за Национални дан.

Интервју министра Гашића за кинеску телевизију

photoФОТОГАЛЕРИЈА
videoВИДЕОГАЛЕРИЈА