Министарство одбране Републике Србије
 
28.05.2015.

Дијалог о резултатима спровођења НАП за примену Резолуције 1325



У Дому Војске Србије данас је организован дијалог о досадашњим резултатима спровођења Националног акционог плана (НАП) за примену Резолуције 1325 СБ УН – Жене, мир и безбедност у Србији. О тој теми, као и о плановима за наредни период разговарали су чланови Политичког савета Владе за спровођење НАП , којим руководи државни секретар у Министарству одбране Зоран Ђорђевић, са институционалним телима и механизмима за његово спровођење, бројно заступљеним организацијама цивилног друштва као и са представницима академске заједнице и медија.

Говорећи о досадашњим резултатима, Ђорђевић је подсетио да је Политички савет до сада одржао осам седница, формирао три радне групе и сачинио извештај Влади за период спровођења НАП од 2011. до 2013. године, а да је један од најзначајнијих успеха обезбеђење видљивости жена у систему безбедности.

– Такође, велике су промене, упис девојака на Војну академију, промоција првих жена официра школованих на Војној академији, од којих су неке међу првима у рангу, уз упис девојака на школовање у Војну гимназију, и све облике едукације у војсци и полицији. Ту је и промоција првих жена пилота у Ратном ваздухопловству, првих жена генерала полиције, првих жена шефова полицијских управа и царинарница, рекао је државни секретар.

Говорећи о конкретним резултатима спровођења једног од циљева НАП, који се односи на повећање заступљености жена у систему безбедности, он је истакао да је, према подацима Министарства одбране из октобра 2014. године, заступљеност жена у МО и ВС повећана за 0,14одсто у односу на показатеље из маја 2014. године (19,34 одсто), а да подаци квалитативне анализе указују да до наведеног повећања заступљености жена није дошло у државној администрацији, већ, пре свега, у категорији професионалних војних лица.

О активностима на реализацији плана у Министарству унутрашњих послова говорила је саветница за родну равноправност у МУП-у Татјана Весић, а о праћењу реализације НАП од стране Народне скупштине Републике Србије, народна посланица и чланица надлежне парламентарне Комисије Љиљана Малушић.

Маја Бјелош из Београдског центра за безбедносну политику, појашњавајући како цивилно друштво доживљава примену Резолуције 1325, рекла је да је веома забрињавајућа чињеница да је у овој години велики број жена изгубило живот као жртва насиља, те да је јасно да је у нашој земљи дискриминација према полу веома присутна.

Други панел дијалога био је посвећен примени Резолуције 1325 у будућности.

Могло се чути шта на ту тему имају да кажу саветник председника Владе и представник Координационог тела за родну равноправност Владе, Владимир Божовић, представница ОЕБСа у Србији Зорана Антонијевић и други чланови Савета, као и многобројни представници цивилног друштва који су дали активан допринос скупу замишљеном као размена мишљења, и давање смерница за даљи рад на спровођења Националног акционог плана за примену Резолуције 1325 СБ УН – Жене, мир и безбедност у Србији.

photoФОТОГАЛЕРИЈА
videoВИДЕОГАЛЕРИЈА