Министарство одбране Републике Србије
 
26.03.2015.

Стручни скуп војних психолога



Стручни скуп војних психолога Други стручни скуп психолога Министарства одбране и Војске Србије, који је одржан данас у организацији Одељења за развој психолошке делатности Сектора за људске ресурсе Министарства одбране, посвећен је акционом плану рада војних психолога у наредном периоду, односно унапређењу те, за систем одбране, веома значајне делатности.

После поздравних речи државног секретара у Министарству одбране Зорана Ђорђевића и психолога Маје Петровић, коме су присуствовали и помоћник министра за људске ресурсе Милош Јанковић и заступник помоћника министра за политику одбране генерал-мајор Слађан Ђорђевић, начелница Одељења Нада Марковић набројала је неколико активности којима ће војни психолози у наредном периоду дати посебан значај. Истичући да психолошка делатност има веома важну улогу у развоју система одбране у целини, али и свих његових сегмената у Министарству одбране и Војсци Србије, Марковић је рекла да се стање у психолошкој делатности, затечено пре неколико година, и оно коме се тежи знатно разликују.

- Како бисмо психолошкој служби дали место које заслужује у систему одбране и остварили амбициозне циљеве у наредном периоду, очекујемо већу подршку и у Министарству и у Војсци. При томе, ограничења и проблеми на које наилазимо су и системске, објективне, али и субјективне природе. Битно је да у систему постоји добра воља да се бар неки од проблема у будућности решавају брже и ефикасније. За то је потребно задовољити најпре нормативне предуслове, а затим и стручне, професионалне, сматра Нада Марковић.

Стручни скуп војних психолога У наредном периоду, зарад побољшања квалитета психолошке делатности у Војсци и повећања њене функционалне улоге, потребно је више пажње поклонити стручном усавршавању војних психолога, модернизацији и осавремењавању инструментарија којим психолози располажу у свом раду, појачати саветодавну улогу психолога у функцији командовања и руковођења, дати одговарајући значај психолошкој делатности, не само у истраживачком делу, већ и у области војног школства, здравства. Војни психолог у свим тим областима деловања треба да буде афирмисан као стручњак чије знање и резултати рада снажно користе развоју војне професије и система одбране у целини, наглашено је на стручном скупу, на којем је организован и округли сто о психолошким базама података.

Посебну пажњу учесника стручног скупа изазвала је Радионица о интервенцијама у кризи, коју је водио Владан Беара искусни стручњак из новосадског Центра за ратну трауму.

photoФОТОГАЛЕРИЈА