Министарство одбране Републике Србије
 
29.01.2015.

Састанак стручњака о неискоришћеној војној имовини



Састанак стручњака о неискоришћеној војној имовиниУ Конференцијској сали Дома Војске Србије данас је одржан Десети састанак Форума стручњака за локални економски развој о теми „Војна имовина у функцији друштвеног и економског развоја општина и градова“.

Састанку су присуствовали државни секретар Министарства одбране Зоран Ђорђевић, представници Министарства одбране, државних институција, Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД), амбасада, општина и градова.

Према речима Зорана Ђорђевића, тема састанка веома је важна за систем одбране и за Републику Србију.

- Од почетка примене пројекта Мастер плана Министарства одбране много је објеката Састанак стручњака о неискоришћеној војној имовини„прешло у руке“ локалне самоуправе и приватних компанија. Део добијених средстава употребљен је за опремање Војске Србије и стамбено збрињавање припадника система одбране. Некада се Мастер план тумачио погрешно, као могућност да се лако дође до имовине, и то без прилива финансијских средстава ка Министарству одбране. Од вас и нас се очекује да пронађемо модалитет како да представници локалних самоуправа купе имовину, и да од тога приходују сви – држава, ресорно министарство и локална самоуправа, рекао је Ђорђевић и додао да је овакав вид иницијативе „оберучке прихваћен“ јер Мастер план може да буде само основа, а остало што проистекне из тога може да буде добар предлог свима.

Председник УО НАЛЕД-а Владан Атанасијевић рекао је да је од око 450 атрактивних и веома вредних објеката обухваћених Мастер планом до сада отуђено мање од петине, а остали годинама нису у функцији и пропадају.

Састанак стручњака о неискоришћеној војној имовини- НАЛЕД је препознао значај посебног стављања у функцију напуштених јавних простора. Желимо да подстакнемо локалне самоуправе да преиспитају ставове о могућим употребама јавних простора који се више не користе, да их иновативно трансформишу и на тај начин отворе нову развојну перспективу за локалну заједницу. Досадашња пракса показује неколико успешних примера сарадње локалних власти и Војске Србије – у Суботици, Крагујевцу и Пироту. Највећи део неискоришћене имовине обезбеђен је за изградњу стамбеног простора, зато желимо да истакнемо да никако не би требало занемарити потенцијал који би креативне индустрије донеле неискоришћеним објектима, истакао је Атанасијевић.

На састанку су биле представљене и теме о могућностима комерцијализације војне имовине – процедуре и модели, као и примери најбоље праксе из земље и света.

Војне непокретности на територији Републике Србије за које су надлежни органи Министарства одбране и Војске Србије утврдили да нису неопходне за функционисање Војске, могу се прибављати у складу с одредбама Закона о јавној својини и Закључцима Владе Србије којима је усвојен и допуњаван Мастер план располагања војним непокретностима.