Министарство одбране Републике Србије
 
28.01.2015.

Усвојене измене Закона о Војсци Србије и Закона о одбрани



Посланици Скупштине Србије усвојили су вечерас измене и допуне Закона о одбрани и Закона о Војсци Србије.

Изменама Закона о одбрани враћа се војно правобранилаштво и дефинише јасан статус војно-доходовних установа, уводе се и дефинишу послови инспектората у оквиру Министарства одбране.

Закон о одбрани има за циљ да отклони уочене недостатке и реши правне проблеме у обезбеђивању функционисања система одбране.

У делатностима логистичке подршке Војске Србије предвиђена је могућност да одређене војне установе стекну статус правног лица, које би радиле за потребе система одбране и војске, а у делу слободних капацитета пословале на тржишту, чиме ће значајно растеретити трошкове буџета.

Ефикасније се штите имовински интереси државе када је реч о рационалнијем коришћењу и располагању војном имовином коју користе Министарство одбране и Војска Србије.

Изменама Закона предвиђена је и заштита имовинских интереса тако што се предлаже формирање Војног правобранилаштва у саставу Министарства одбране за послове које је до сада обављала Дирекција за имовинско правне послове на основу решења јавног правобраниоца.

Данас усвојеним новим законским решењима прецизније се уређује организација и састав војске и начин припремања и доношења акта о организацији на стратегијском, оперативном и тактичком нивоу командовања као што је утврђено у Стратегији одбране Србије.

Враћа се назив Ратно ваздухопловство и противваздухопловна одбрана и прецизније уређују специфичности војне службе које обухватају летачку, падобранску и ронилачку службу.

Изменама Закона о Војсци Србије уређује се положај и надлежност ВС, дефинише организација, састав и начела служби у војсци, специфична војна служба и служба под отежаним условима, командовање и руковођење војском, као и чинови, симболи и обележја, војни празници, називи јединица и установа, верска служба, одговорност за штету Војске, демократска и цивилна контрола, јавност рада.

Измене закона прецизније уређују надлежности Генералштаба у командовању и руковођењу ВС, обухватају и распоређивање официра до чина капетана, подофицира и професионалних војника.

Уређује се и вођење посебне евиденције о припадницима војске, њен садржај, начин заштите података о војним лицима, а све у складу са природом војне службе.

Вест: Aгенција ТАНЈУГ