Министарство одбране Републике Србије
 
27.01.2015.

Обележен Међународни дан сећања на жртве холокауста




Поводом обележавања 27. јануара, Међународног дана сећања на жртве холокауста, у оквиру комплекса некадашњег концентрационог логора на новобеоградском Старом сајмишту, данас је одржана централна државна комеморативна церемонија.

Скуп је предводио председник Републике Србије Томислав Николић, који је, уз државне и војне почасти, положио венац код Споменика жртвама геноцида у Другом светском рату.

Подсећајући да се ове године обележава јубилеј победе над фашизмом председник је истакао да Србија никада неће заборавити злочине над својим и пријатељским јеврејским народом.

- Холокауст је најсрамнија и најгнуснија појава у целокупној људској историји, карактеристична по начину и јединствен по фанатизму, па је за кратко време угашен немерљив број живота и то никада не сме да буде заборављено - истакао је председник Николић и оценио да су страдања током Другог светског рата промениле ток цивилизације и оставиле неизбрисив траг.

Он је констатовао да је антисемитизам требало да послужи као идеја која ће повезати цели немачки народ и ујединити Европу под немачким вођством, а да га је пратила пропаганда која је означила јеврејски народ кривцем за све проблеме и тежак живот, што је била лаж.

- Пре Другог светског рата само у Србији живело је око 35.000 Јевреја док је за време окупације на територији Краљевине Југославије убијено више од 67 хиљада Јевреја и 650 хиљада Срба - истакао је Николић и скренуо пажњу да се и данас могу чути забрињавајуће пароле ултрадесничара које прате захтеви за равномерну поделу одговорности за узроке и последице ратова.

Председник је истакао да је данашња пријатељска Немачка, као ослонац Европске Уније, удружена са целим светом у борби за свет праведних и једнаких.

- Данашња Србија, у којој живе и бројни пријатељи, припадници јеврејског народа, неће учествовати у безумним разарањима ни по коју цену али ће учинити све да не постане колатерална штета у остваривању било чијих интереса. - Србија живи животом достојним човека, да људи у њој не страхују, сабрани под једним барјаком слободе, закључио је председник Николић, поздрављајући присутне јеврејским поздравом Јитгадал вејиткадаш шеме раба !

У име Владе Србије венац је положио министар одбране Братислав Гашић, а у име Народне Скупштине потпредседник Верољуб Арсић.

Церемонији одавања почасти присуствовали су преживели холокауста, као и потомци жртава и некадашњи заточеници логора смрти у Другом светском рату, представници Савеза јеврејских општина Србије, председник Националног савета Ромске Националне мањине, министри у Влади Србије, представници Народне Скупштине Републике Србије, градоначелник Града Београда, чланови дипломатског кора, удружења и грађани.

Међународни дан сећања на жртве холокауста установљен је 1. новембра 2005. године резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација. Опредељујући се за дан када је 1945. године ослобођен Аушвиц - Биркенау, најозлоглашенији логор смрти у поробљеној Европи, Генерална скупштина УН се руководила потребом реафирмације људских права, превенције и кажњавања злочина геноцида, као и стално присутне опасности од расне, националне и верске мржње заснованих на предрасудама.

Други светски рат однео је, поред осталих, преко шест милиона недужних жртава - припадника јеврејског народа. Аушвиц, Треблинка, Маутхаузен, Дахау, Мајданек Јасеновац, Старо Сајмиште, Јајинци, логор "Црвени крст" у Нишу - само су нека од масовних стратишта невиних жртава.

photoФОТОГАЛЕРИЈА
videoВИДЕОГАЛЕРИЈА

Get the Flash Player to see this player.



Полагање венаца  | FLV
Говор председника Николића | FLV