Министарство одбране Републике Србије
 
20.11.2014.

Међународни скуп



У сали Војнотехничког института данас је одржан Међународни научно-стручни семинар о теми „Борба са мајским поплавама на Балкану 2014. године – анализа искустава и лекције”. Скуп су организовали Министарство одбране, Српско-руски хуманитарни центар ~RSHC~ из Ниша и Факултет безбедности Универзитета одбране у Београду. Радове су излагали представници Србије, Русије, Црне Горе, Словачке и Холандије.

Учеснике је поздравио портпарол Министарства одбране и Војске Србије  мајор Јован Кривокапић, а уводно излагање имао је Предраг Марић, начелник Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије.

Марић је потсетио да је мајским поплавама било погођено 40 локалних самоуправа – девет градова и 31 општина – или 1,6 милиона људи. Животе је изгубило њих 60. Од поплава и клизишта потпуно је оштећено 485 објеката, а 16.200 кућа је оштећено. Укупна материјална штета износи 1,5 милијарде евра.

Марић је потом говорио о свима који су у земљи и иностранству помогли да се умање последице поплава и истакао да су се у акцијама спасавања и помоћи становништву посебно истакли припадници Министарства одбране и Војске Србије.

Кодиректор Српско-руског хуманитарног центра Виктор Викторовић Сафјанов излагао је о реаговању тог центра у поплавама на Балкану, а потом су своја искуства у поплавама у својим земљама износили представници из Русије, Словачке, Црне Горе и Холандије.

Податке о ангажовању припадника Војске Србије изнео је пуковник Звонимир Пешић, начелник Одељења за цивилно-војну сарадњу Војске Србије. Он је рекао да је током мајских поплава просечно дневно био ангажован 921 припадник Војске. Каква су била максимална дневна напрезања људи и технике, види се из следећих података – током десет дана евакуисано је 10.299 лица. За евакуацију је ангажовано 10 хеликоптера, три амфибије, 41 чамац, 46 моторних возила. Десет хеликоптера је том приликом остварило 539 летова. Евакуисано је 3.301 особа, а превежено 845. Пребачено је 63.365 килограма терета и 51.855 литара воде на локације где се то путем није могло допремити. То су само неки од података.

Потом је мајор Јован Кривокапић анализирао улоге медија и кризног комуницирања у случају мајских поплава. Он је говорио о значају прес центра, ангажовању мобилних тимова, који су свакога дана водили са собом 5-8 новинарских екипа и истакао да су успели да одговоре на све медијске захтеве. Осим тога, правовременим прикупљањем и обрадом информација позиционирани су сајтови МО и ВС и профили на друштвеним мрежама као кредибилни извори података, које су медији преузимали и цитирали.

 Помоћник министра унутрашњих послова Слободан Недељковић представио  је интегрисани систем узбуњивања 112 који је у пробној фази  а представља велики потенцијал  за унапређење комуникације у кризним ситуацијама.

О улози цивилне заштите у поплавама на Балкану говорио је професор Факултета безбедности Владимир Јаковљевић, а о концепту формирања модуларних војних јединица у екстремним ванредним ситуацијама проф. др Момчило Милиновић, са Машинског факултета у Београду.



photoФОТОГАЛЕРИЈА