Министарство одбране Републике Србије
 
20.10.2014.

У Војном музеју отворена изложба „Ослобођење Београда 1944. године“



Поводом данашњег јубилеја, седам деценија од ослобођења престонице, у Војном музеју у Београду отворена је изложба „Ослобођење Београда 1944. године“, ауторке, вишег кустоса Војног музеја, Душанке Маричић.

Из музејских збирки издвојени су предмети из тог периода – делови наоружања, опреме и одеће немачке нацистичке војске, савезничких ослободилачких снага Црвене армије, Народноослободилачке војске, југословенских партизанских одреда и грађана учесника у ослобађању престонице.

Присутнима су се обратили помоћник министра одбране за људске ресурсе Милош Јанковић и начелник Војног музеја потпуковник др Иван Мијатовић.

Према речима Јанковића, у години када обележавамо 70 година од ослобођења Београда „са поносом се сећамо свих погинулих бораца стрељаних и страдалих у периоду од 1941. до 1944. и то не само на нашем простору него и шире“.

- Изложба је сведочанство дела прошлости Београда, уједно и прилог миру и даљој будућности. Поставком желимо да оживимо успомену на оне који су дали свој живот и који су се борили за ослобођење престонице, без обзира на њихову националну припадност, као и да оживимо сећања на све невине жртве београдских логора у Другом светском рату. Ослободиоци Београда су у рату показали одлучност и храброст, часно су победили и омогућили нам да живимо у миру, рекао је Јанковић.

Потпуковник Мијатовић истакао је да је ослобођење Београда „почетак краја окупације Југославије, зачетак слома фашистичких јединица на овим просторима и почетак стварања нове државе – друге Југославије“.

- Судбина Војног музеја делом је испреплетена с ослобођењем Београда, а данашња изложба је прилика да се многе неиспричане приче представе ширем аудиторијуму. Поставка је резултат мукотрпног рада Војног музеја и приређена је управо на годишњицу ослобођења Београда, те ће остати упамћена као део колективног памћења у тренутку обележавања јубилеја, рекао је потпуковник Мијатовић.

Поставка приказује више од 50 фотографија увећаних димензија, које прате догађај из 1944. године. Међу експонатима је и фото-албум који садржи 244 фотографије на којима је приказан Београд 20.октобра 1944, затим ликовна дела, фотографије, фотоалбуми и фотоапарат „Лајка“ којим је Владета Лимић забележио Београд у тренутку ослобођења. Уз разноврсне документе и одликовања, изложени су изводи из штампе, књиге, експонати, награде и застава којом је град Београд даривао ослободиоце.

photoФОТОГАЛЕРИЈА